گابگیری کاشان

وقتی صحبت سفر و گشت و گذار در اردیبهشت ماه می شود یکی از نخستین پیشنهادات، دیدن کردن از مراسم گلاب گیری کاشان است.از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه فصل شکفتن گل های محمدی است که زیبایی و عطر دل انگیز آنها به همراه مراسم گلاب گیری سنتی مردم خونگرم کاشان گردشگران را به آنجا می کشاند.

بیشتر مردم دوست دارند حداقل سالی یکبار به کاشان سفر کنند و گلاب و سایر عرقیات خود را مستقیما از گلاب گیری ها خریداری کنند تا از اصالت آن مطمئن باشند چرا که از کاشان می توان به عنوان مهد و نقطه شروع گل و گلاب ایران و حتی جهان نام برد.

برای تشخیص گلاب اصل باید به نشانه های شفاف و روشن (بدون رسوب)بودن و بوی خوش(بوی گل محمدی)داشتن توجه کنید. طعم گلاب نیز سنگین و کمی مایل به تلخی است که از جمله مهمترین نشانه‌های اصل بودن گلاب به‌شمار می‌رود.

همزمان با باز شدن شکوفه های گل محمدی مردمان کاشان زن و مرد،کوچک و بزرگ از صبح زود قبل از طلوع آفتاب مشغول چیدن گل ها می شوند.بعد از آن گل ها انبار شده و آماده ی مراسم گلاب گیری سنتی می شود.

یکی از دلایل جذب گردشگران به گلاب گیری کاشان انجام گلاب گیری به روش سنتی است که یکی از روش های کارآمد برای انجام این کار است.

در گلاب گیری به شیوه ی سنتی از دیگ هایی با جنس مس یا آلومینیوم استفاده می شود،هریک کیلو گلبرگ به همراه یک لیتر آب به داخل دیگ ها ریخته می شود و دیگ ها برروی هیزم قرار می گیرند.درپوش دیگ مجهز به واشر لاستیکی است تا از نشست بخار جلوگیری شود.لوله ای از جنس استیل یا آلومینیوم به در دیگ متصل می شود که سر دیگر آن به پارچ مسی منتهی می شود.بخار ها پس از گذشتن از این لوله به پارچی که داخل آب سرد قراردارد رفته، سرد شده و به گلاب تبدیل می شوند.

گلابی که از جوشاندن گلبرگ ها در داخل گلاب(به جای آب)حاصل شود به گلاب دو آتیشه معروف است که عطر و خواص بیشتری دارد و طبیعتا” قیمت آن بالاتر است.

زمانی که عده ای از گردشگران برای تماشای این مراسم می روند معمولا یکی از مسئولان گلاب گیری که از مردم خوب کاشان است با لهجه ی شیرین خود مراحل تولید گلاب را توضیح می دهد و با بذله گویی که از ویژگی های مردمان کاشان است اوقات خوشی را برای گردشگران رقم می زند.

و سپس با نوشیدنی های ترکیبی از عرقیجات معطر از بازدیدکنندگان پذیرایی می کنند و بعد گردشگران می توانند با توجه به اطلاعاتی که فروشندگان در مورد خواص هر عرق در اختیارشان قرار می دهند عرقیجات مورد نیاز خود را خریداری کنند.

قدم زدن در کوچه های معطر به عطر خوش گل محمدی که پر است از صدای خنده مردمانی که تاج هایی از گل محمدی به سر دارند و مست بهار هستند خاطره ای فراموش نشدنی خواهد بود.

جالب است بدانید که تاریخچه ی گلاب گیری کاشان به سالیان بسیار دور باز می گردد.سیَلْک نام اولین تمدن شهرنشینی ایران مرکزی در کاشان است که در ۳ کیلومتری جنوب غربی این شهر قرار دارد. محوطه باستانی سیلک که در منطقه فین کاشان واقع شده قدمتی در حدود هفت و پانصد هزار سال دارد.باستان شناسان در این منطقه آثاری را کشف کرده اند که نقش گل سرخ بر روی آنها حکاکی شده است.

برای بازدید از مراسم گلاب گیری کاشان این گزینه مناسبی است که در شهر کاشان اقامت کنید و ضمن بازدید از بنا ها و خانه های تاریخی این شهر که بسیار زیبا و دیدنی هستند یک روز هم به شهرهای اطراف جهت تماشای مراسم گلاب گیری بروید.اگرچه نام گلاب گیری کاشان با شهر قمصر عجین شده است. اما این مراسم در شهرهای دیگری نظیر نیاسر، برزک و روستاهای ون، سده، وادقان و… نیز انجام میشود.

شهر قمصر در ۳۰ کیلومتری جنوب کاشان قراردارد،این شهر علاوه بر شهرتش در زمینه ی گلاب گیری طبیعت بسیار زیبایی در دل کویر دارد و از دیگر دیدنی های آن اما زاده پیر داوود است که قدمت بنای آن به دوران آل بویه میرسد.

نیاسر در ۲۰ کیلومتری شهر کاشان و در مسیر کاشان به مشهد اردهال واقع شده است. علاوه بر آبشار نیاسر که جز دیدنی های معروف این شهر است آثار باستای متعدد ، مراسم گلاب گیری و آب و هوای مطبوع گردشگران زیادی را به این شهر جذب می کند.از جمله این آثار باستانی می توان به چهارطاقی نیاسر،غار رئیس وگرمابه صفوی اشاره کرد.